Atletyczny Klub Sportowy
al. 3 maja 12
97-300 Piotrków Trybunalski

tel. (044) 732-70-17

Nowe przepisy w zapasach !

Międzynarodowa Federacja Zapaśnicza (FILA) zatwierdziła szereg zmian w przepisach podczas nadzwyczajnego kongresu w Moskwie. W sobotę ustalono nowe reguły m.in. w sposobie rozgrywania walk oraz karania zawodników.

Dotychczas pojedynek składał się z rund trwających po dwie minuty, a do sukcesu potrzebne było zwycięstwo w dwóch odsłonach. Jeśli był remis, rozgrywano dodatkową rundę. FILA zdecydowała, że teraz zapaśnicy będą rywalizować w dwóch trzyminutowych partiach, a punkty zdobyte w pierwszej będą się liczyły w kolejnej. Do tej pory nie były one kumulowane.

Zmianie uległa także kara dla zawodników unikających walki. Zamiast ostrzeżenia i straty punktu przeciwnik dostanie możliwość wyboru, czy chce walczyć w stójce czy też w parterze.

Zdaniem członka departamentu sędziowskiego światowej federacji Grzegorza Brudzińskiego nowe przepisy, które mają zaktywizować zawodników, są efektem zmian personalnych we władzach FILA (w Moskwie prezesem wybrany został Serb Nenad Lalović) oraz starań o przekonanie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) do niewyłączenia zapasów z programu igrzysk w 2020 roku. Propozycję taką 12 lutego zarekomendował Komitet Wykonawczy tej organizacji. Decyzja w tej sprawie zapadnie we wrześniu.

Czytaj więcej : http://www.zapasy.org.pl/serwis_sportowy/aktualnosci/nowe_przepisy_w_zapasach.html 

powrót